войтизарегистрироваться

Теребовля, путеводитель по городу

Теребовля

Я здесь был
Хочу побывать
ФОТО "ТЕРЕБОВЛЯ"
ОПИСАНИЕ "ТЕРЕБОВЛЯ"

У 2007 році стародавня Теребовля на Тернопіллі відсвяткувала ювілей — 910-ліття першої письмової згадки про місто в Іпатіївському літописі. У «Повісті минулих літ» читаємо: «Прийшли Святополк Київський, і Володимир Мономах, і Олег, і брат його Давид, і Василько Ростиславич, правнук Ярослава Мудрого… Зібралися князі в Любечі на раду для влаштування миру і сказали один одному: «Для чого губимо Руську землю, самі між собою влаштовуючи розбрат?(…) І хай кожен володіє вотчиною своєю: Святополк — Києвом, Володимир Мономах — Переяславом, Олег-Черніговом, Василько — Теребовлею». Але край князівським міжусобицям на цьому не було покладено. Давид зі Святополком почали підозрювати, що Василько зазіхає на їхні землі. Скориставшись його приїздом у Київ, вони запросили Василька на іменини Святополка. А там закували в дубові окови, повезли в містечко Білгород. Конюхи та вівчар Святополків Василька Теребовльського осліпили…

У 1340 році княже місто Теребовля переходить під владу Польщі. Для зміцнення своїх володінь польський король Казимир Великий збудував у Галичині декілька замків, у тому числі в Теребовлі, на місці давнього, князівського. На короткий період місто стало залежним від угорської корони, а в 1378-му ним остаточно заволоділа Польща. Теребовля однією з перших серед галицьких міст отримала Магдебурзьке право (1389 р.)

Турецькі й татарські орди не давали місту спокою більше трьох з половиною століть: оборонні стіни зазнали сильних руйнувань. На місці руїн 1534 року краківський каштелян Адам Тенчинський спорудив новий дерев’яний замок, який бачив тріумфальну битву з поляками козацьких військ під проводом Северина Наливайка 1594 року.

У 1618—1630 роках Тере­бовля знову потерпала від орд. Тому королівський уряд виділив кошти на будівництво нового, кам’яного, набагато міцнішого замку. Тридцять років теребовлянські майстри викладали з тесаного каменю величну будівлю. 1672 року турецькі полчища посунули на Поділля. Підійшли вони і до Теребовлі. Частина шляхтичів, які сховалися за мурами замку, злякалися. На таємній нараді вони вирішили здати замок. Але дружина коменданта Яна Хшановського Софія довідалася про змову і під кулями, ризикуючи життям, поспішила до чоловіка. Зраді вдалося запобігти.

1688 року замок зазнав нових руйнувань. Відтоді він уже не підводився з руїн, а після відвоювання у турків Кам’янець-Подільської фортеці втратив своє виняткове значення. Про мужню оборону Теребовлянського замку сьогодні нагадує… підставка від пам’ятника Софії Хшановській, знищеного більшовицькою владою.

Багата історія Тере­бовлі залишила сучасникам оригінальні пам’ятки сакральної архітектури. У центрі міста туристи можуть побачити Миколаївську церкву XVI століття — унікальний зразок оборонної культової споруди із закритим бойовим ярусом із бійницями. Комплекс споруд монастиря кармелітів, збудований у 1635—1640 роках, належить до ренесансно-барокової архітектури. Туристів вражає масивний костел (нині — це церква святого Володимира УАПЦ), до якого прибудований двоповерховий монастир. Римо-католицький костел святих Петра і Павла — пам’ятка пізнішого часу, бо збудований у 20-х роках минулого століття. Дві високі вежі на фасаді проектував сам реставратор Вавеля — архітектор Адольф Жишке-Богуш. Костел був першою на теренах тодішньої Польщі будівлею у стилі старих римських базилік — це справжня родзинка теребовлянського зодчества.

Замок у Теребовлі — приманка для туристів і місце відпочинку місцевих жителів. Однак вигляд у колишньої твердині жалюгідний. Початок її реставрації міська влада Теребовлі розглядає як далеку перспективу.

Щоб реставрувати пам’ятку, керівництво національного заповідника «Замки Тернопілля» погоджується взяти замок на свій баланс. Але коли буде врегульовано всі питання передачі-прийому, невідомо. Тим часом три вежі і мури, які збереглися до наших днів, немилосердно руйнує час.

У кращому стані — міська ратуша (XIX ст.), але вона теж потребує зусиль реставраторів. У черзі на реставрацію стоїть згаданий костел Петра і Павла, переданий десять років тому римо-католицькій громаді міста. Вона зовсім невеличка, не має багатих і щедрих спонсорів, тому ця культова споруда заздрить монастиреві кармелітів, розміщеному неподалік. Його вежі і мури у 2007 році відремонтовано за кошти міста.

І все ж туристи у стародавній Теребовлі бувають — проїздом. Слушною є думка міського голови: включити Теребовлю в туристичні маршрути з відвіданням замків у навколишніх селах Буданові, Долині, Струсові, Микулинцях, релігійного центру у Зарваниці та Підгорянського монастиря. Але де ж зупинитися, коли в самій Теребовлі — жодного готелю чи мотелю? Лише один підприємець виявив бажання збудувати готельно-розважальний комплекс із рестораном, конференц-залом та іншими зручностями. Недавно міська рада підтримала його, давши згоду на збір матеріалів для передачі земельної ділянки в оренду.

Знайомі керівники турис­тичних фірм у Тернополі влучно жартують: туристи Тере­бовлю не оминають. Її оминає туристична інфраструктура. Краще не скажеш.

ТЕРЕБОВЛЯ НА КАРТЕ
Выбор категории
ОТЗЫВЫ "ТЕРЕБОВЛЯ"
У меня муж родом из вашего города,сама жила там три года на улице бввшей Островского, сейчас не знаю как называется. Красивый городок,вспоминаю прогулки по территории замка. Дочь родилась там же.
Для детства города лучше нет!
ЛЮБЛЮ! ПОМНЮ! СКУЧАЮ.
Из России с ЛЮБОВЬЮ!
Я родился и рос в этом городе до 17 лет на ул. Кроткой. С тех пор живу найкращими згадками. Так склалось життя, що буваю тут только виртуально.Щиро дякую тим, хто пише о родных местах, выкладывает о них фото и видео. А проблевы выживания в Теребовле такие же вековые, как сам прекрасный город.
Екскурсія "Замки Тернопілля".
Відвідуємо замок в смт. Микулинці, який до сих пір житловий, замок в Теребовлі, та замок в Чорткові.
Довідки за тел. 0987736865, 0665363201 Тарас
Виїзди з Тернополя і Львова.
місто теребовля дуже гарне (є де ходити на дсикотеки)
Місто гарне і люди гарні,)Але цей безлад в нашому рідному місті теж залежить від самих нас,а нетільки від нашої влади,тож непотрібно бачити скалку в чужому оці,а насамперед потрібно бачити в своєму оці=,)
Теребовлянець, 16.04.2011   ответить   удалить ложный комментарий
чому всі говорять лише про нашу фортецю і ніхто не згадує про монастир,там також є на шо подивитися,доречі цілком згідний з Василь з Теребовля , 8.07.2010,в місту треба оновитися,ну і з достойним заробітком тут теж проблеми
Дуже гарне і старовинне місто . Життя тут спокійно протікає , це місто в своєму роді є неповторним .
У газети Теребовлянського району «Теребовлянщина» відкрився сайт - http://tereb-gaz.at.ua . Тут Ви зможете знайти найсвіжіші новини Теребовлі, новини Теребовлянського району, фото новини Теребовлі, відео новини Теребовлі, оголошення Теребовлі, безліч розваг. Тут Ви можете дешево розмістити власну рекламу у вигляді банера, оголошення, статті. На сайті газети «Теребовлянщина» є погода Теребовлі, курс валюти в Теребовлі і багато усього цікавого. Заходьте на http://tereb-gaz.at.ua (tereb-gaz. at. ua).
Дуже не приємно, але зараз на нашому міському стадіоні дуже зручно розташувалась пивна кнайпа. О-це гарно влада пропагує здоровий спосіб життя.
Василь з Теребовля, 8.07.2010   ответить   удалить ложный комментарий
Місто Теребовля гарне. В місті треба міняти місцеву владу і робити капітальний ремонт. Треба розвивати туристичну інфраструктуру на основі Теребовлянського замку і навколишньої природи.
Halyna, 30.04.2010 в теребовлі э готель
Я в хотіла відвідати Ваше місто. Але не можу в неті знайти готелі в цьому місті. Поможіть, пліз.
ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА, 16.04.2010   ответить   удалить ложный комментарий
Я ЖИВУ У ТЕРЕБОВЛІ І ДУЖЕ ЛЮБЛЮ ЦЕ МІСТО А ОСОБЛИВО ЗАМКОВУ ГОРУ ДЕ МОЖНА ВІДДИХНУТИ НА ДЕНЬ МІСТА
я живу в Теребовлі.це дуже красиве місто.в ньому є бато таємниць.люди різні,але всі ладнаємо між собою.замок дуже красивий,є на ньому ,багато чудових тихих місьць,де можна побути насамоті,подумати про життя.
я живу 23 роки в теребовлі і дивуюсь що теребовлянці кончіні люди ідогроблчть нашу теребовлю до 0 !
Я живу у місті Теребовля.Якщо ви тут будите жити ви дізнаєтесь яке насравді це місто гарне
А де ж зупинитися безпосередньо у Теребовлі ?? Крім Дружби і Конопківки... Ну як же так.. переночувати нема навіть де ?..
Я дуже часто буваю в Теребовлі!Це місто дуже класне особливо тоді коли дивитися на нього з замку!!!!))))
Очерк про теребовлюhttp://www.youtube.com/watch?v=z1Gst8Awtuk
НЛО, до замку піднятись від скверика - 5 хвилин, а машиною заїжати з через ліс - там дійсно не кожне авто проїде :))) Так що направляли вас вірно.А на майбутнє - дайте 10 грн таксисту - він вас проведе, їдучи попереду :) Бо колись спостерігав як бабка пояснювала якомусь росіянину на "Кашкаї" як виїхати на замок - то подумав сходу - не доїде точно :)
Містот класне але нема куда вийти, всі один одного знають і щоб хотів щось скрити то неполучиться. Місто дуже мале і роботу в ньому хрен знайдеш. Але взагальному нормально бувають і гірші міста, наприклад гусятин і тому подібне.
Дуже хотіли побачити ваш замок, але так його і не знайшли. Ваше місцеве населення так нас направляло, що накінець машиною забуксували, і повернулись назад.
Срочно треба міняти місцеву владу
Я сам з Лошніва ,Теребовля дійсно красиве місто,і його треба берегти.А можновладці живуть одним днем ,нажаль ,і коли думають про свої кишені ,то забувають про БОГА.
Завтра їдем до Вас у Зарваницю, заїдем і в Теребовлю - думаю є на що подивитись в місті
шановний народ не з теребовлі якби ви бачили місцевий сиадіон"Колос" "...ЗГІДНИЙ НАЗВА ТАКА СОБІ..."тови б сказали "...наш стадіон кращй"а діючий міський голова на виборах обіцяв побудувати сучасну футбольну арену.І ЦЕ ВОНО?
наше місто теребовля надзвичайне але місцева влада все портить, тому що немає куди дітись молоді
Привіт ! Я живу у Теребовлі ! Мені дуже подобається це місто )))) Воно дуже красиве і є де відпочити ..)))Місто - суперрр....дуже його люблю ))))
Місто було б краще якби міська влада в особі голови менше крала.
показать остальные 8 комментариев
имя
комментарий
УРА! Отзыв регистрации не требует!
Погода в Теребовледругой город
днем:-3...1 °C
ночью:-10...-7 °C
Последние комментарии
Куяльник, 23:00
Им. Пирогова, 22:28
Вопрос-Ответ
5 случайных отчетов
Чернигов - один из старейших городов Украины, второй по...
Скалы адалары, вид с пляжа Гурзуфа. На скалах, если подплыть...
Что такое Буковель? Если кто не знает, это попытка Украины...
Склоны горы Демерджи — это уникальное нагромождение...
Так назывался наш однодневный экотур.
Вознесенск единственный...